Gücümüz Şimdi ve Burdadır

Gücümüz Şimdi ve Burdadır…

Artık bilimin bile çok da inkar edemediği bir gerçek ile karşı karşıyayız. Fiziksel rahatsızlıkların hemen hepsinin zihinsel ve/ veya psikolojik nedenlere dayandığı ve kalıcı bir iyileşme için bu nedenlerin, yani düşünce kalıplarının değiştirilmesinin şart olduğu …

Yüzlerce fiziksel rahatsızlık olduğu gibi herkesin de kendine göre bununla ilgili bir açıklaması vardır eminim. Fakat ben bugün ani bir sıkıntı ya da stres karşısında çocuk, genç, yaşlı demeden ruhumuzu aynalayan cildimizden bahsedeceğim. Özellikle yüzümüz dünyaya gösterdiğimiz şeyi temsil eder. İçsel yolculuğumuzu tamamlarken cildimize dıştan bakmanın ve yetkin bir uzmandan yardım almanın kendimizi iyi hissetmekteki payı büyüktür.

Amerikalı yazar Louise Hay, cildin bireyselliğimizi temsil ettiğini ve cilt problemlerinin bireyselliğimize ve kendimiz olmamıza izin verilmediğinde ve tehdit aldındayken ortaya çıktığını belirtmektedir. Cilt problemleri başkalarının üzerimizde güce sahip olduğunu hissetmenin ve eski, gömülmüş karışıklıkların bir dışavurumudur. Hangi psikolojik inanç kalıpları hangi cilt problemlerine yol açar? Bunları geçirmek için kendi kendime hergün defalarca, inana kadar ne söylemeliyim?

Rahatsızlık Zihinsel Kalıp İyileşme Olumlaması

Akne – Kendini kabulenmeme, kendinden hoşlanmama – Kendimi olduğum gibi kabulleniyor, seviyorum

Ciltteki Beyaz Yağ Birikintileri – Çirkinliği gizleme – Kendimi güzel ve sevilmeye değer olarak kabul ediyorum.

Ciltteki Siyah Yağ Birikintileri – Küçük öfke patlamaları – Düşüncelerimi yatıştırıyorum. Sakinim ve sükunet içindeyim.

Çıbanlar – Kişinin öfkesinin taşıp galeyana gelmesi .Uğranan haksızlıklarla ilgili zehirli öfke – Geçmişi serbest bırakıyorum.Sevgi ve mutluluğu ifade ediyorum. Barış halindeyim.

Deri Sertleşmesi – Kendini hayattan koruma, kendine iyi bakamama korkusu – Tamamen gevşiyor ve emin ellerde olduğuma inanıyorum. Hayata ve kendime güveniyorum.

Egzama – Soluk kesici kin. Zihinsel patlamalar – Uyum, barış, sevgi ve mutluluk beni kuşatıyor, güvendeyim.

İsilik - Gecikmelerden ötürü sinirlenme. Dikkat çekmek için çocuksu bir yol – Yaşam süreciyle barış halindeyim.

Kaşıntı - İnsanın kendi doğasına zıt düşen arzular duyması.Doyumsuzluk.Vicdan azabı. Kaçmak, kurtulmak isteği. – Şimdi ve burda huzur içindeyim. Tümihtiyaç ve arzularımın yerine getirleceğini bilerek benim için hayırlı olanı kabul ediyorum.

Kurdeşen – Küçük gizli korkular. Pireyi deve yapma – Hayatımın her köşesine huzur ve barış taşıyorum.

Nasırlar – Katılaşmış kavramlar ve fikirler. Katılaşmış korku – Yeni fikirleri ve yeni yolları görmek ve deneyimlemek güvenli birşeydir. Hayırlı olana açığım ve onu kabul etmeye hazırım.

Sarkık yüz hatları – Zihindeki çökertici düşünceler, öfke, içerleme – Yaşama sevincini ifade ediyor ve kendime , her günün her anının tadını çıkar iznini veriyorum. Yeniden gençleşiyorum.

Sedef Hastalığı – İncitilmekten korkma. Kendi duygularını uyuşturma. Duygularının sorumluluğunu kabullenmeyi reddetme. –Hayatın sevinçlerine karşı istekliyim. Hayatta benim için en iyi olanı hak ve kabul ediyorum.

Selülit – Biriktirilmiş öfke ve kendini cezalandırma – Başkalarını bağışlıyorum. Kendimi bağışlıyorum. Hayatı sevmek ve onun tadını çıkarmak için özgürüm.

Siğil – Nefretin küçük dışa vurumları. Çirkin olduğuna inanma. – Ben hayatın sevgi ve güzelliğinin tam ifadesiyim.

Sivilceler – Küçük öfke patlamaları – Düşüncelerimi yatıştırıyorum. Ben sakinim.

Uçuklar – Öfkeli sözcükleri kafada kurup ifade etmekten korkma –Ben yalnızca huzur verici deneyimler yaratırım. Herşey yolunda

Uyuz – Hastalıklı düşünme biçimi. Başkalarının sizin canınızı sıkmalarına sinirlendirmelerine zin verme – Ben hayatın canlı ve neşeli ifadesiyim. Ben kendi kendimin efendisiyim.

Varis – Nefret ettiğiniz bir yerde bulunmak. Hevesinizin kırılması.Taşıyabileceğinden fazla yük yüklenme. –Gerçekte ayakta duruyor ve neşey ile yaşayıp hareket ediyorum.

Vitiligo – Kendine bütünüyle herşeyin dışında hissetme. Hiçbirşeye, hiçbir gruba ait olmama duygusu – Ben hayatın tam merkezindeyim ve tamamen sevgiye bağlıyım.

Zona – Korku ve gerilim. Aşırı duyarlılık – Yaşam sürecine güveniyorum. Benim dünyamda herşey başarılı

Unutmayın tüm rahatsızlıkların temelinde affedememek vardır. O yüzden en iyisi siz bırakın gitsin, uçurun o avuçlarınızın içinde çırpınan kelebeği… Affedin ki hayatınızın geri kalanı başkalarını cezalandırıyorsunuz sanarken kendinizi cezalandırdığınızı farketmeden geçmesin…

Tuğçe Peker,  Psikoterapist, MSc.

SON MAKALELER

© 2022 Tuğçe Peker / Tüm Hakları Saklıdır.