Mutsuz Hissediyorsam...

Mutsuz hissediyorsam…

Kendimi sıkıntılı ya da mutsuz hissetiğim zamanlarda hava uygunsa açık havada vakit geçirmeye çalışırım. Açık hava ve gün ışığı vücudumda melatonin seviyesini dengeleyerek, gece uygun bir saatte yatarak derin bir uyku uyumamı ve dinlenmiş olarak uyanmamı sağlar. Ayrıca gerginken alınan ılık bir duş da kaslarımın gevşemesine ve daha rahat hissetmeme sebep olur.

Evde ya da ofiste kendi kendime yapacağım basit nefes ve gevşeme egzersizleri veya kısa süreli bir meditasyon da beni daha canlı yapabilir.Kendi kendime içimden olumsuz ne geçiyorsa tam tersini olumlu bir dille bir kağıda yazıp okumak da iyi gelir. Başta çok inandırıcı gelmese de bir kaç sefer okuduktan sonra o içinizdeki baş öğretmen susuverir.

Vaktim var ise kendime özen gösterdiğimi hissetirecek aktiviteler yapmak ya da değişik bir seminere katılıp yeni insanlarla tanışmak da ruh halim ve duygu durumum üzerinde olumlu bir etki sağlar. Rahatlatıcı bir müzik eşliğinde okuduğum bir kitap, bana neşeli zamanlarımı hatırlatan albümler bana hayatı bugün şimdi burda yaşadığımı farkettirir. İleriye yönelik yaptığım tatil, kariyer planları, hazırladığım hedef listesi beni geçmişin melankolisinden koparır. Hayata çoğunlukla gülen gözlerle bakan pozitif bir arkadaş yada yakınım ile yaptığım bir kahve sohbeti de bana iyi gelir.

Sanırım asıl önemli olan kendimizi tanımak, bize neyin iyi hissettirdiğini bilmek, kendimizi isteksizliğimizin kollarına bırakmadan azıcık zorlamak,içimizdeki çocuğa bir şans vermek ve en önemlisi bu ruh halinin sonsuza dek sürmeyeceğini, herkesin zaman zaman mutsuz hissedebileceğini ve bunun geçeceğini hatırlamak… Doğa bize yaşamı sunar, ama ona yüklediğimiz anlamlarla hayatımızı biz var ederiz.

Not: Bu aşağıdaki kısmı ayrı bir paragrafta dilerseniz ekleyebilirsiniz.

Günümüz iyi gitmediğinde hissettiğimiz sıkıntılı hal ile bir süredir hissedilen sebepsiz boşluk ve isteksizlik duyguları arasında çok ciddi fark vardır. Eğer sıkıntılı ve mutsuz hissetme hali iki haftadan uzun aralıksız sürdüyse ve buna uyku ve iştah düzensizliği eşlik ediyorsa depresyonda olabilirsiniz. Psikoterapi eğitimi ve deneyimi olan bir klinik psikolog ya da psikiyatriste başvurmanız en sağlıklısı olur.

Tuğçe Peker, Psikoterapist, MSc. – Form Sante, 2011 Eylül

SON MAKALELER

© 2019 Tuğçe Peker / Tüm Hakları Saklıdır.