Türkiye'de Kürtaj

Türkiye’de ve dünyada her kadının sağlıklı doğum, gebelik ve kürtaj haklarına sahip olabilmesi bir medeniyet unsurudur. Kürtaj her kadının ve kocanın, erkek arkadaşın ve her ailenin hakkıdır. Kadının fiziksel ve /veya ruhsal sağlık durumu gebelik sürecine ve bebeği dünyaya getirmeye müsait olmayabilir.

Yaşam koşulları bir bebeğin tüm fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda olmayabilir. Böyle bir durumda çiftlerin bebeği aldırmak yerine, “doğunca bakarız ya da kısmeti ile gelir” aldatmacası ile yaklaşması çok büyük bir bencilliktir. Şüphesiz ki kürtaj kişiler için duygusal yükü ağır bir süreçtir.

Fakat o anda koşullar bir çocuk sahibi olmaya müsait olmadığı halde bu sıkıntı ile o anda yüzleşmemek, hamilelik esnasında , doğum sırasında ve sonrasında bebeği ve anneyi büyük ve geri dönüşü olmayan bir çıkmaza sürükler. Korku ile, içinde sevgi unsuru olmayan her yaptırım ve denetim insanları yanlışa iter.

Bugün kürtaj olmaktan korkup çekinen, bunu paylaşamayan yüzlerce kadın yasal ve hijyen olmayan yollardan kürtaj olmakta ya da kendi yöntemleri ile gebeliğine son vermeye çalışmaktadır. İnsanı cehaletin ve korkunun karanlığında bırakan bu çaresizlik annelerin de ölümleri ile sonuçlanmaktadır. Bunun ile ilgili 2008 yılında Füsun Artıran İğde, Rukiye Gül, Mahir İğde, and Murat Yalçın tarafından Türkiye’de Kürtaj ve Yasa isimli bir araştırma yapılmış ve British Journal of General Practice dergisinde yayınlanmıştır.Konunun detayları ile ilgili istatistiki verilere burdan ulaşabilirsiniz.

Tuğçe Peker, Psikoterapist, MSc. – Hafta Sonu Dergisi , 16 Haziran 2012

SON MAKALELER

© 2022 Tuğçe Peker / Tüm Hakları Saklıdır.